8 Kasım mahkemesine 2 gün kala Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatı Adem Tural ve av. Osman Avcıl iddianamede yer alan suçlamalar ve süreçle ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi 22 Ocak’taki mahkemeden de mi tutuklu yargılanıyor? Bu konuya bir açıklık getirir misiniz?

Alparslan Hoca’nın tutuklu yargılanmasında 2 sebep var. Biri terör örgütü propagandası yapmak. İkincisi dolandırıcılık suçu. Biri 8 Kasımda olacak duruşma ikincisi 22 Ocakta olacak duruşmada karara bağlanacak. İki farklı suçlamadan yargılandığı için ikisinden de ayrı ayrı tahliye edilmesi gerekiyor. Alparslan Kuytul Hoca 8 Kasım’daki mahkeme de tahliye edilse bile diğer mahkemesinden tutuklu yargılandığı sürece serbest bırakılmayacak. Diğer mahkemeden de tahliye kararı çıkması gerekiyor.
İki mahkemesinden de ayrı ayrı tahliye edilmesi gerekiyor.
Terör ile ilgili duruşmasında tahliye çıktığını düşündüğümüz zaman Ocak ayına kadar her ay diğer mahkemenin tutukluluk incelemesi söz konusu mahkeme istediği anda tahliye kararı verebilir. Bu durumda serbest kalabilir.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin dosyasında PKK, DAEŞ, FETÖ ve EL-KAİDE gibi birbirine taban tabana zıt örgüt suçlamalarının yer almasını bir avukat olarak nasıl değerlendirirsiniz? Böyle bir suçlama mümkün mü?

PKK, DAEŞ, FETÖ ve EL-KAİDE gibi birbirine taban tabana zıt örgütlerdir. Bu suçlamalar en başından beri bir alay konusu oldu. Bu iddianamenin ileriki zamanlarda hukuk camiasında bir tez olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu örgütlerin hepsine birden nasıl yardım edilebilir veya nasıl propagandası yapılabilir.

Alparslan Kuytul Hocaefendi önce terör örgütüne üye olmak suçuyla suçlandı. Daha sonra o suçlamaların dosyadan düştüğünü aktardınız. Dosyada sadece terör propagandası yapmak olarak bir suçlama kaldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Terör örgütüne üye olmayan birisi onun propagandasını yapabilir mi?

Alparslan Kuytul Hoca ve beraberindekileri gözaltına alırken terör örgütüne üye olmaktan gözaltına aldılar. Daha sonra sulh ceza hakimliğine tutukluma talebi ile gönderildiler. Sulh ceza hakimi yanızca Alparslan Hocayı terör örgütü propagandasından tutukladı. Diğer kişiler için terör örgütü üyesi yada terör örgütü propagandası yaptığına dosyada yeterli delil olmadığına karar verdi. 3 Kişi dışında diğerlerine takipsizlik kararı veriliyor.

Alparslan Hocaya da mahkemeye çıkmadan önce 1 terör örgütü üyeliğinden gözaltına alındığını düşünüyordu. Mahkeme esnasında hâkim ‘Alparslan bey 4 terör örgütüne üye olmaktan suçlusunuz savunmanızı yapın’ diyor ama Alparslan hoca bu terör örgütlerinden habersiz…

İddianamede 6 farklı konuşmanın bir kısmı kırpılmış halde bir kısmının tamamını koymuşlar. Bu konuşmaların hangi kısmında terör propagandası yaptığına dair de bir ifade yok. Kişi kendini savunması için hangi sözünden dolayı yargılandığını bilmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here