Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 44 Furkan Gönüllüsü hakkında gerçekleşen mahkemeden beklenen kararın gelmemesi üzerine duruşmaya katılan Avukat Adem Tural’dan bir açıklama bekleniyordu ve beklenen açıklama geldi. 
Mahkemenin, tutukluluğun devamına karar vermesi üzerine büyük üzüntü yaşayan Furkan Gönüllüleri adliye önünde sloganlarla bu haksız kararı kınadı.
Avukat Adem Tural da mahkemeye dair şu açıklamaları yaptı:

“Ocak ayında tahliye veren mahkeme bugün bir kez daha tutukluluğa karar verdi. Biz açıkçası tahliye bekliyorduk çünkü dosyadaki belgelerin neredeyse hepsi toplandı. 2016 yılından beri devam eden bir soruşturmada toplanmayan delilin kalmış olma ihtimali yoktur. 20.000 sayfa resmi döküman var. Hangi delili bekleyerek mahkemenin tutukluluğun devamına karar verdiğini şuan için bilmiyoruz. Zaten böyle bir gerekçede açıklama zorunluluğu da hissetmiyorlar.

Delillerin toplanmaması, kaçma şüphesi gibi gerekçelerle bir insanı 15 aydır özgürlüğünde mahrum bırakıyorlar. Biz bu kararın bir kez daha haksız bir karar olduğunu ifade etmek istiyoruz. Duruşma 22 ağustos tarihine ertelendi. Biz gerekli itirazları yapacağız. Ama yargılama öyle bir hale geldi ki itiraz yapmanın da hiçbir manası kalmadı. Biz mesleğimizin bir gereği olarak usulünü yerine getirip itirazımızı veriyoruz ancak 5. Ağır ceza mahkemesi matbu gerekçelerle bu itirazı yine reddedecek.

Biz bunu şuan biliyoruz. Bu yargılamanın makamları da bunu biliyor. Daha dosya önlerine gelmeden bu kararı reddedeceklerini hepsi biliyorlar. 

Bu yargılama artık hukuki olmaktan tamamen çıkmıştır. Bu durumun kamuoyunun vicdanına sunulması gerekiyor. Yani hakimlerimiz, direkt bir şahsı hedef almıyorum ama bağımsız mahkemeler bir ülkenin en önemli temel taşıdır. Tarafsız hakimleri kaybettiğimiz an ülkenin felakete sürüklenmesi kaçınılmazdır.

Bu haksız karara toplumun her kesiminden insanın tepki vermesini ve bu kararın bir an önce bozulmasını talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here