Semra Kuytul Hocahanım ve 13 kişi, 2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet suçlamasıyla açılan mahkemeden beraat etti.

Bugün (9 Mayıs 2019) Bolu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde; 2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet suçlamasıyla açılan mahkemenin karar duruşması görüldü.

Böylece açılan mahkeme üstüne mahkemelere karşın, beraat üstüne beraat kararlarının gelmesi; gözaltıların hukuksuzluğu ve soruşturmaların içinin boş olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bolu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde; 2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet suçlamasıyla açılan mahkeme;

21 Ekim 2018 tarihinde Bolu’da 4’ü bayan 13 kişi, özgürlük simgeli atkılarla sokakta ayrı ayrı yürümenin ardından bir parkta oturdukları esnada emniyet mensupları tarafından gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet ve suçu ve suçluyu övme suçlamalarıyla gözaltına alınmış ve atkının çıkartılması istenmişti. Gönüllülerin, atkılarının suç unsuru olmadığını söylerek vermek istememeleri üzerine gözaltına alınmışlar ve savcılıktan atkılar için el koyma kararı çıkartılmıştı.
Semra Kuytul’un, eşi Alparslan Kuytul Hoca’nın haksız tutukluluğuna farkındalık oluşturma amaçlı kullandığı atkı sebebiyle gözaltına alınması sosyal medyada sert tepkilere neden olmuştu. Daha sonra dosyadaki suçu ve suçluyu övme suçlaması hakkında takipsizlik, atkılar hakkında ise sahiplerine iade kararı verildi.

Semra Kuytul Hocahanım bugün (9 Mayıs 2019) duruşmanın ardından sosyal medya hesabından şu paylaşımları yaptı;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here