AKP camiası ve Akit Gazetesi, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “paralelci ve hain(!)” olmadığını biliyordu. Alparslan Kuytul Hocaefendiye “hain” diyerek iftira atan Akit Gazetesinin 17-25 Aralık sonrası yaptığı haberlerde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Gülen cemaatine karşı yaptığı yorumları çarşaf çarşaf yayınladığı ortaya çıktı.

AKP camiası ve Akit Gazetesi, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “paralelci ve hain(!)” olmadığını biliyordu.

Bile Bile İftira Attı!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye “hain” diyerek iftira atan Akit Gazetesinin 17-25 Aralık sonrası yaptığı haberlerde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Gülen cemaatine karşı yaptığı yorumları çarşaf çarşaf yayınladığı ortaya çıktı.

Hocaefendi’nin Gülen Cemaati hakkındaki eleştiri ve yorumlarını haber yapmışlar.

Özellikle de AK Parti camiası ve AK Partinin sözcülüğünü yapan Akit gazetesi Alparslan Kuytul Hocaefendinin paralelci olmadığını biliyorlardı. İşte delilleri;

Akit Gazetesi 01 Ocak 2014 tarihinde Kuytul Hoca’dan Cemaat’e tepki  başlığı ile verdiği haberde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haberden önceki Cuma akşamı “Gülen bedduası”yla ilgili sorular üzerine, tartışılan “mülaane/mübahele” terimlerinin dini anlamlarını anlattığı cevabından alıntılar yaparak Hocaefendi’nin cemaate tepkisi üzerinde durmuştu. Bu haberde Hocaefendi’nin Gülen Hareketi ile ilgili düşünce ve tepkisi açıkça görülüyor.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/kuytul-hocadan-cemaate-tepki-8892.html

Akit’in Alparslan Kuytul Hocaefendi’den alıntılayarak o tarihte yaptıkları haberin bazı satır başları şöyle:

…”Hiç bu güne kadar bu cemaatin ya da Fethullah Gülen’in Irak’ta bir buçuk milyon müslümanı öldüren Amerika’ya, Mavi Marmara’da insanlarımızı şehit eden  İsrail’e… Mısır’da beş bin kişiyi şehit eden darbeci zalimlere beddua ettiğini gördünüz mü?”

“Bütün bu yaşanan gelişmeler Amerika’nın cemaatle beraber olduğunu gösteriyor. Amerika  kendisine ‘one minute’ dedikten sonra hükümet ile ipleri koparmıştı zaten. Ve bu olaylarda da  hiç kimse operasyonun sırf hırsızlık için yapıldığına inanmıyor, inanmaz da… Her şeyin planlandığı belli.”

Haberin sonunda Hocaefendi’nin Gülen Hareketini bu yanlıştan dönmeye davet ettiği kısmı bile yer alıyor.
“Derhal beddua yerine tevbe etmelidirler. Belki de azabı önlerler. Elbet dini tahrif etmenin bir bedeli vardır. İslam’ı bilen mücadeleci bir nesil değil, kız çocuğu gibi sadece matematikte, fizikte ilerleyen adamlar yetiştirdiniz. Bizim bilim adamından çok dava adamına ihtiyacımız var.”

Akit’in Hocaefendi’nin Gülen Hareketi hakkında ki görüşlerini ortaya koyan haberleri sadece bununla sınırlı değil.

o tarihte bu konuda Alparslan Kuytul Hocaefendi’den bizzat röportaj talep eden Akit Gazetesi, 9 Haziran 2014 tarihli “Gülen grubu İslâm anlayışını bozuyor” başlıklı röportaj haberinde aynen şu ifadeler kullanmıştı. “Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul Hocaefendi, Akit’e konuştu. Fetullah Gülen grubunu sert şekilde eleştiren Kuytul Hocaefendi, Gülen grubunun yıllardır İslam’ı ılımlı hale getirmek istediğini ama insanların bu durumu yeni anlayabildiklerini söyledi. Gülen grubunun Amerika’nın istediği tarzda içi boşaltılmış bir İslam anlayışını hedeflediğini belirtti…”

http://www.yeniakit.com.tr/haber/gulen-grubu-islam-anlayisini-bozuyor-20144.html

Akit’in 20 Haziran 2014’te bu konuyla ilgili diğer bir haberi ise şöyle: “Türkçe Olimpiyatları’na Alparslan Kuytul Hocaefendi’den tepki: HARAM HELAL KARIŞTI” Bu haberde de diğerlerinde olduğu gibi Hocaefendi’nin Gülen Hareketine verdiği tepki gazete tarafından açıkça ifade edilmiş. İşte o ifadeler;

“Gülen grubunca bu yıl 12.’si yapılacak olan Türkçe Olimpiyatları’na Furkan Vakfı’ndan sert tepki geldi. İslam adına şarkılı türkülü eğlence düzenlenmesinin İslam’a zarar verdiğini ifade eden Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul Hocaefendi, “Gazinodakiler bundan daha az tehlikelidir. Çünkü bunu İslam adına yapmıyor” diye konuştu.”

http://www.yeniakit.com.tr/haber/turkce-olimpiyatlarina-alparslan-kuytul-hocaefendiden-tepki-haram-helal-karisti-21438.html

Hocaefendi ile bu konuda röportaj yapmış ve görüşlerine bizzat şahitlik etmiş olan Akit gazetesi kendisinin yaptığı bütün bu haberleri yalanlayarak ve üzerini örterek Hocaefendi’ye atılmaya çalışılan FETÖ’cü iftirasına ortak oldu. Akit Gazetesi 23 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı haberde “Alparslan Kuytul Haininden Darbe Girişiminden Bir Gün Önce Şok Sözler” başlığı atarak Hocaefendi’yi paralelci gibi göstermeye çalıştı ve “Hain” ifadesini kullandı.

Akit gazetesinin daha sonra bu haberi yayından kaldırması da dikkatlerden kaçmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here